W każdej gałęzi przemysłu, w której wykorzystywane są urządzenia elektroniczne, konieczne jest zastosowanie specjalnych zabezpieczeń chroniących przed niewłaściwym działaniem sprzętów różnego rodzaju. Złośliwość rzeczy martwych nie zna granic, dlatego lepiej dmuchać na zimne i zastosować rozwiązania służące ochronie.
Zastosowanie wyłączników krańcowych
Każda maszyna ma prawo odmówić posłuszeństwa, dlatego warto wyposażyć się w system zabezpieczeń, który chronić będzie nasze zdrowie, a nawet życie w przypadku, gdy sprzęt przestanie właściwie działać. Niektóre gałęzie przemysłu, takie jak górnictwo czy hutnictwo, charakteryzują się wysokim stopniem bezpośredniego zagrożenia życia. Zwłaszcza w górnictwie, gdzie człowiek pracuje pod ziemią i narażony jest ciągłe niebezpieczeństwo wybuchu, należy stosować szczególne środki ostrożności. Ponieważ część sprzętu zasilana jest elektrycznie, stosuje się tutaj wyłączniki krańcowe iskrobezpieczne, które automatycznie odłączają sprzęt od prądu, kiedy tylko w ich pobliżu pojawi się metan lub inny łatwopalny gaz. Urządzenia są wyposażone w specjalistyczne, bardzo wrażliwe czujniki, które wychwytują nawet najmniejsze ilości gazu w powietrzu – działają natychmiastowo, eliminując każde, zarówno realne, jak i potencjalne zagrożenie. Kiedy w grę wchodzi ludzkie życie lub zdrowie, nie ma co inwestować w półśrodki, tylko zakupić sprzęt najwyższej jakości, działający w każdych warunkach, a zwłaszcza tych niebezpiecznych, gdzie sprzęt jest narażony na działanie wibracji i skrajnych temperatur.
Poza indukcyjnymi wyłącznikami dostępne są także mechaniczne, którymi steruje się ręcznie. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie, biorą bowiem pod uwagę czynnik ludzki, który może okazać się wyjątkowo skuteczny tam, gdzie maszyny zawodzą.