Cennik podstawowego badania na boreliozę

 

Choroby przenoszone przez kleszcze są coraz częstszą przyczyną wizyt pacjentów na oddziałach zakaźnych. Borelioza jest specyficzną chorobą, która może towarzyszyć do końca życia. Ugryzienia kleszcza zdarzają się zarówno w lesie, podczas pieszych wędrówek, jak i w czasie pikniku na miejskiej polance i spaceru z psem po parku. Cennik badań na boreliozę zależy od wielu czynników.

Koszt wykonania badań w kierunku boreliozy

badania na boreliozę cenaLeczenie boreliozy trwa latami. Samo przyjmowanie silnego antybiotyku to kwestia tygodni a nawet miesięcy. Pomiędzy seriami leków wykonywane są kolejne badania diagnostyczne, dzięki którym lekarz prowadzący może stwierdzić, czy leki podziałały i choroba ustąpiła. Jeśli chcemy wykonać podstawowe badania na boreliozę cena zależy od zakresu diagnostyki. Fachowe badania określają poziom odporności organizmu na kleszcza. Rzadko wykonuje się tylko jeden test. Najczęściej jest to koszyk usług skupionych na szerokim podejściu do boreliozy. Jedno z badań ma za zadanie wykrycie przeciwciał. Jeśli ich brak, to oznacza, że nie mieliśmy styczności z kleszczem. Poziom obecnych przeciwciał wskazuje, czy infekcja jest świeża, czy np. w przeszłości ugryzł nas kleszcz i pozostał ślad w naszym organizmie. Ceny takich badań na przeciwciała, zaczynają się od stu złotych. Kompleksowa diagnoza może kosztować kilkaset złotych. Wszystko zależy od zakresu badań. Najczęściej to lekarz prowadzący wskazuje, jakie badanie należy wykonać.

Borelioza to choroba, której nie wolno lekceważyć. Daje objawy, jakie można łatwo pomylić także z innymi schorzeniami. Są to różnego rodzaju bóle, np. kostne, stawowe, reumatyczne oraz problemy z depresją. Spektrum późnych objawów boreliozy jest bardzo duże. Dlatego, gdy ukąsi kleszcz, warto na własną rękę , wykonać badanie zgodnie z cennikiem.