Czym są tunele obkurczające?

Tunele obkurczające, to tunele grzewcze, służące do obkurczania folii na produkcie lub grupie produktów. Jest to sprzęt szczególnie przydatny w przedsiębiorstwach, które swoje produkty pakują docelowo w folie lub opakowują nią produkty zbiorcze, np. kilkanaście sztuk puszek napoju energetycznego.

Działanie tuneli obkurczających

tunele obkurczające do foliowania zbiorczegoOpakowanie jednego lub wielu produktów w folię, możliwe jest dzięki zasadzie cyrkulacji gorącego powietrza wytwarzanego przez grzałki tunelu, które kurczą folię na danym produkcie. Tunele obkurczające do foliowania zbiorczego koniecznie muszą charakteryzować się większym rozmiarem komory obkurczającej, która jest najważniejszą częścią tego urządzenia. Cały tunel zbudowany jest z izolowanych stalowych elementów, które zapewniają stabilność i wytrzymałość konstrukcji. W dolnej części komory znajduje się pas transportowy, po którym transportowane są wszelkie produkty, które mają zostać opakowane. Może być on wykonany ze stalowej siatki, rolek lub taśmy teflonowej. Komora na obu swoich bokach ma zamocowane grzałki oddzielone perforowaną blachą, co umożliwia przepływ gorącego powietrza wtłaczanego przez wentylatory. Większość tuneli posiada również dodatkowe wentylatory zamocowane na wyjściu z tunelu, dzięki czemu zgrzewka może być od razu schładzana. Oczywiście tunel grzewczy nie może działać w naszym przedsiębiorstwie „w pojedynkę”. Do towarzystwa potrzebuje foliowarki lub zgrzewarki kątowej, która owlecze produkt folią, nim ten trafi do tunelu.

Tunele grzewcze stosowane są w niemal każdej gałęzi przemysłowej. Znajdują one zastosowanie zarówno w branży spożywczej, jak i poza nią. W folię możemy opakować zabawki, znicze, panele podłogowe, ale również drabiny i butelki. Stosowanie opakowań z folii termokurczliwej jest więc uniwersalnym sposobem pakowania, który możemy wszędzie wykorzystać.