Decyzja o biologicznej oczyszczalni ścieków

Migracje z miasta na wieś to obecnie bardzo popularne zjawisko. Wielu z nas marzy się własny domek na wsi, otoczony zielenią natury, w którym zaznamy spokoju i wyciszenia. Okazuje się jednak, że budowa domu na wsi wymaga zastosowania zupełnie innych rozwiązań i poradzenia sobie z pewnymi problemami, które w mieście są absolutna normą.

Zalety biologicznej oczyszczalni ścieków

biologiczna oczyszczalnia ścieków - wielkopolskiePoznań jest najszybciej wyludniającym się miastem wojewódzkim w całej Polsce. Z roku na rok ucieka stąd kilkanaście tysięcy mieszkańców, którzy postanawiają osiedlać się w pobliskich miejscowościach. Do pracy dojeżdżają do miasta, natomiast czas wolny wolą spędzać wśród wiejskiej natury i spokoju. Okazuje się jednak, że budowa domu jednorodzinnego na wsi to zupełnie inna rzeczywistość. Trzeba myśleć o sprawach, które w centrum miasta były oczywiste. Mowa na przykład o radzeniu sobie ze ściekami. Na wsi służy do tego szambo lub biologiczna oczyszczalnia ścieków – wielkopolskie proponuje swoich mieszkańcom dofinansowanie do drugiego ze wspomnianych sposobów, zatem warto przemyśleć tę kwestię. Choć takie rozwiązanie wymaga zmiany pewnych nawyków i używania zupełnie innej chemii gospodarczej, to jednak jest to sposób zdecydowanie bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Oczyszczanie ścieków we własnym zakresie to także wyeliminowanie problemu nieprzyjemnych zapachów, które mogłyby wydobywać się z tradycyjnego zbiornika na ścieki.

Jeśli naszym marzeniem jest przeniesienie się z miasta i osiedlenie na wsi musimy pamiętać, że budowa domu jednorodzinnego wiąże się z podejmowaniem zupełnie innych decyzji niż podczas zakupu mieszkania w centrum. Na wsi zwykle we własnym zakresie musimy radzić sobie ze ściekami, bowiem nie ma możliwości podłączenia do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej ze względu na wysokie koszty poprowadzenia rur.