Filtr odpowiedzialny za czyszczenie oleju samochodowego

Stałe filtrowanie oleju w każdym samochodzie jest bardzo ważne. Dzięki temu zamontowany pod maską silnik działa w pełni poprawnie. Zadaniem filtrowanego oleju jest ciągłe smarowanie wszystkich elementów ruchomych w silniku. W momencie gdy przeleje się przez wszystkie elementy wpada z powrotem do miski olejowej już zanieczyszczony w materiały powstałe w wyniku normalnej pracy silnika. 

Regularna wymiana filtra olejowego

filtr oleju citroen c3Lato to okres wyjazdów na urlopu i odpoczynku. Coraz więcej osób wybiera samochód a rezygnuje z podróży pociągiem lub autobusem. W zeszłym miesiącu postanowiłem wybrać się razem z moją rodziną w góry jednak jak zawsze przed wyjazdem oddałem samochód do zaprzyjaźnionego mechanika aby dokonał przeglądu. Ponieważ od jakiegoś czasu silnik pracował bardzo nie równo. Po kilku godzinach mechanik zadzwonił i powiedział, że nie równa praca silnika to nic poważnego i muszę tylko wymienić olej ponieważ ten znajdujący się w silniku jest już bardzo zanieczyszczony. Postanowiłem od razu wymienić również filtr oleju Citroen c3 którym się poruszam jest bardzo tani w eksploatacji. Mechanik uświadomił mnie, że taki filtr to bardzo ważny element ponieważ filtr dobrej jakości kupiony od sprawdzonego producenta jest w stanie powstrzymać zanieczyszczenia wielkości kilku mikromilimetrów. Nawet tak małe drobinki dostające się wraz z olejem do silnika są w stanie zmienić jego kulturę pracy co w późniejszym czasie może go uszkodzić. Koszta naprawy wtedy są dużo większe niż cena jednego filtra. 

Wymiana filtra oleju powinna odbywać się zawsze gdy wymieniamy olej samochodowy. Konwersja oleju powinna odbywać się co rok lub po przejechaniu około 15 000 kilometrów. Filtry nawet sprawdzonych producentów gwarantujących dobrą jakość są bardzo tanie. Dlatego nie powinno się oszczędzać na elemencie jakim jest filtr oleju.