Filtry powietrza z włókien

Instalacje wentylacyjne i nawiewowe stanowią już normę w budynkach użyteczności publicznej. Urządzenia wentylacyjne montowane są w domach mieszkalnych. Priorytetem działania instalacji wentylacyjnej jest dostarczanie powietrza, które musi być odpowiedniej jakości. Do oczyszczania powietrza służą m.in filtry kieszeniowe.

Różnorodność filtrów kieszeniowe i różne zastosowania

filtry kieszenioweZastosowanie filtrów kieszeniowych w wentylacji jest uzasadnione ze względu na ich dużą skuteczność. Budowa filtra kieszeniowego opiera się na dwóch głownych elementach. Jest to ramka metalowa lub plastikowa oraz kieszeni wykonanych włókien syntetycznych poliestrowych lub polipropylenowych o progresywnej budowie. Wielkość ramki może być różna dopasowana do wielkości kanału. Ramki mają kształty prostokątne i okrągłe. Liczba kieszeni, a także ich długość jest różna w zależności od potrzeb filtrowania. Filtry kieszeniowe zapewniają dużą powierzchnię filtracji w zależności od ilości i wielkości kieszeni. Cechuje je długa żywotność i wysoka chłonność pyłowa. Mogą pracować w stosunkowo wysokich temperaturach. Włókniny filtrujące są niepalne i samogasnące. Są odporne na wilgoć. Filtry kieszeniowe mają różne zdolności filtracyjne i wg. nich są sklasyfikowane w grupy do wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń o przeciętnych wymaganiach czystości powietrza oraz o wysokich wymaganiach czystości powietrza. Wysokie wymagania czystości powietrza obowiązują np. w szpitalach, przemyśle spożywczym lub elektronicznym. Filtry kieszeniowe są łatwe do wymiany i montażu.

Stosowanie filtrowanej wentylacji jest warunkiem przyjęcia budynków do eksploatacji. Powietrze dostarczane do pomieszczeń musi być wolne od pyłów i innych cząstek stałych. Funkcję „łapacza” tych cząstek pełni właśnie filtr kieszeniowy. Dla instalacji o nietypowych kształtach i rozmiarach niektórzy producenci wykonają filtr kieszeniowy pod zamówienie.