Inteligentne żaluzje dla domu

Nowoczesne budynki charakteryzują się ogromną ilością pokaźnych przeszkleń. Duże szklane powierzchnie sięgające od podłogi aż do samego sufitu to nie tylko atrakcyjny wygląd samego budynku, ale przede wszystkim bardzo ważny element decydujący o jego energooszczędności.

Żaluzja wewnętrzna czy fasadowa?

żaluzje fasadoweDuża ilość wysokich przeszkleń umieszczona na południowej ścianie budynku pozwala na spore ograniczenie energii zużywanej na ogrzewanie zimą. Przez pokaźne okna wpada dużo promieni słonecznych, które nawet w mroźne dni dogrzewają nasze wnętrza. Duże przeszklenia to także zbyt duże nagrzewanie się pomieszczeń latem. Warto zatem już na wstępie zaplanować skuteczną osłonę przed słońcem, w przeciwnym razie oszczędności poczynione na ogrzewaniu zimą wydamy na chłodzenie w czasie letnich upałów. Najskuteczniejszym sposobem na odizolowanie się od promieni słonecznych w upalne dni są żaluzje fasadowe. Taka zewnętrza osłona jest nie tylko skuteczna, ale i atrakcyjna wizualnie. Nie zabiera przeszkleniom lekkości, dodaje za to szyku i ponadczasowości. Aluminiowe żaluzje fasadowe produkowane są w kilkunastu kolorach, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem ich do elewacji budynku i stylu, w jakim jest utrzymany. Instalowane są w specjalnej ramie, lub też bez niej, jednak każdy wariant jest odporny na uszkodzenia, nawet podczas silnego wiatru. Pamiętajmy także, że żaluzje zewnętrzne dużo lepiej chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się, niż żaluzje wewnętrzne. Dlaczego? Ponieważ między zewnętrznymi lamelami a szybą tworzy się kurtyna powietrzna, która spowalnia wymianę ciepła. Powietrze jest bowiem doskonałym izolatorem. Dzięki takiej osłonie przed słońcem nawet w najbardziej upalne dni jesteśmy w stanie obniżyć temperaturę w domu nawet o kilka stopni.

Dużo słońca zimą, a jednocześnie ochrona przed przegrzewaniem się wnętrza domu latem to doskonały sposób na realne oszczędności na energii zużywanej w domu. Estetyczny wygląd żaluzji oraz możliwość płynnej regulacji kąta nachylenia lameli, a w związku z tym ilości wpadającego do pomieszczenia światła to kolejne atuty tego rozwiązania.