Jak działają koła zębate?

W działaniu różnych maszyn i układów mechanicznych kluczowe jest znaczenie tak zwanych przekładni, czyli elementów, które przekazują wytworzoną przez silnik energię mechaniczną. Takie elementy możemy spotkać zarówno w turbinach wielkich wiatraków, jak również w zegarkach na rękę. Najpopularniejszym rodzajem przekładni są te zębate.

Gdzie wykorzystuje się koła zębate?

koło zębateNa prawidłowe działanie maszyn oraz układów mechanicznych wpływ ma wiele różnych części. Z pewnością każdy wymieniłby w pierwszej kolejności silnik, ale ważne są także te elementy, które rozprowadzają wytworzoną przez niego energię w obrębie całej maszyny. Takim elementem jest z pewnością koło zębate, które co ciekawe, można znaleźć w wielu urządzeniach i układach mechanicznych, które trudno powiązać ze sobą. Koła zębate są więc bardzo istotnym elementem turbin potężnych wiatraków, ale także maszyn rolniczych, czy, co ciekawe, zegarków mechanicznych na rękę. Typowe koło zębate jest złożone z trzech części, a jakość jego wykonania może się mocno różnić. Mimo to, rekomenduje się korzystanie jedynie z tych kół zębatych, które zostały wyprodukowane na przykład ze stali nierdzewnej. W innym przypadku może dojść do bardzo szybkiego zatarcia się tego elementu, co z kolei spowoduje mocny spadek wydajności danej maszyny. Jeżeli mamy podejrzenie że koło zębate w danym mechanizmie uległo jakiemuś uszkodzeniu, trzeba je wymienić jak najszybciej na nowe. Oczywiście powinno być ono kompatybilne jeżeli chodzi o wymiary z daną maszyną czy układem mechanicznym.

Pomimo tego, że większość osób uważa silnik za niezbędną część maszyny nie jest to do końca prawda. Równie duże znaczenie mają te elementy, które są w stanie rozprowadzać wytworzoną przez silnik energię mechaniczną, wprawiając tym samym daną maszynę w ruch.