Jak zagęścić grunt?

 

Fundament stanowi podstawę każdego budynku. Całkiem śmiało można stwierdzić, że im mocniejszy fundament wykonamy, tym więcej znieść będzie mógł nasz budynek. Rodzaj fundamentu powinniśmy dobrać nie tylko do budynku, ale także do gruntu na jakim ma zostać wybudowany nasz budynek. Unikniemy w ten sposób wielu nieprzewidzianych sytuacji.

Po co zagęszcza się grunty?

zagęszczanie gruntówNiektóre grunty lepiej nadają się na plac budowy, a inne gorzej. Im twardszy grunt, tym lepiej dla nas. Odpowiedź na na zadane wcześniej pytanie jest bardzo prosta, można powiedzieć, że nawet intuicyjna, a mianowicie zagęszczenie gruntu pozwala nam uzyskać większą stabilizację. Po profesjonalnie wykonanym zagęszczaniu, budowa gruntu zmienia się na bardziej zwartą. Budując na terenach osuwiskowych lub podmokłych, musimy odpowiednio przygotować grunt pod budowę. Taki grunt musimy odpowiednio zagęścić, aby poprawić jego właściwości budowlane. Zagęszczenie gruntu w połączeniu z dobrze dobranym fundamentem pozwala nam wybudować bardzo stabilny budynek. Im większy budynek zamierzamy wybudować, tym mocniej zagęścić musimy grunt, ponieważ duży budynek będzie ważyć więcej, więc będzie charakteryzować się większą tendencją do osiadania. Zagęszczanie gruntów jest dość czasochłonne i kosztowne, niemniej jednak daje nam bardzo trwały, a raczej nieodwracalny efekt. Raz zagęszczony grunt pozostanie już taki na zawsze. Jest to najlepsza metoda na przystosowanie gruntu pod budowę.

Wykonanie takiego zabiegu na gruncie nie jest rzeczą prostą. Dlatego warto poprosić o pomoc profesjonalistów. Firmę świadczącą takie usługi bez problemu znajdziemy w internecie. Koszt wykonania zagęszczenia uzależniony jest od wielu czynników. Między innymi od wielkości działki, a także od tego jak bardzo trzeba ją zagęścić.