Jaki akumulator do wózka?

 

Na rynku jest wiele rodzajów akumulatorów, jednak najpopularniejszym jest akumulator żelowy, który stosuje się właśnie w wózkach inwalidzkich i cieszy się ogromną popularnością. Jest niezwykle trwały i odporny na długie wyładowania. Jest bezpieczny w użytkowaniu, dzięki wysokiej odporności na drgania czy zmiany pozycji.

Cechy akumulatorów w wózkach inwalidzkich

akumulatory do wózków inwalidzkichW wózkach inwalidzkich stosuje się akumulatory, które są odporne na głębokie wyładowania. Polecane akumulatory do wózków inwalidzkich są akumulatorami żelowymi. Elektrolit we wnętrzu został zagęszczony krzemionką i tworzy gęstą substancję, która zamknięta jest hermetycznie. Dzięki zagęszczeniu elektrolitu nie dochodzi do wycieków z akumulatora. Akumulator odporny jest na wstrząsy oraz mocny odchylenia. Tego rodzaju akumulatory stosowane są również w wózkach golfowych, łodziach czy motorówkach. Nowoczesne akumulatory są bezpieczne w użytkowaniu. Należy pamiętać o ich poprawnym ładowaniu. Akumulatory tego rodzaju można ładować tylko za pomocą specjalnych prostowników. W przypadku ładowania tradycyjnymi prostownikami dochodzi do zmniejszenia pojemności akumulatora oraz możliwe jest jego całkowite uszkodzenie. Prostowniki do akumulatorów kwasowych nie mają funkcji zakończenia ładowania po całkowitym naładowania urządzenia. Nowoczesne prostowniki posiadają taką funkcję, co chroni akumulatory przed przeładowaniem i przegrzaniem. Na rynku dostępne są również akumulatory typu AGM, których elektrolit jest wsiąknięty w specjalne włókno wewnątrz.

Różnego rodzaju wózki inwalidzkie czy golfowe muszą być wyposażone w nowoczesny akumulator, który jest bezpieczny w użytkowaniu i można go narażać na głębokie wyładowania. Specyfika działania wózków sprawia, że akumulatory w nich używane muszą być odporne i pojemne.