Korzyści wynikające z dzierżawy działki pod farmy słoneczne

Farmy wykorzystujące energię słońca do produkcji prądu stanowią dzisiaj ciekawy kierunek, w który powinna celować cała współczesna energetyka. Jest to proste i tanie źródło prądu, które dodatkowo powstaje z surowców odnawialnych, a nie z kopalin degradując środowisko. Dla wielu farmy fotowoltaiczne do przyszłość.

Jak wyglądają umowy dzierżaw gruntów pod farmy fotowoltaiczne?

umowa dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaicznąAby jednak te farmy powstały potrzebna jest odpowiednia przestrzeń, gdzie można rozłożyć panele. Nie ma tutaj co ukrywać, że aby taka farma działała wydajnie to powierzchnia powinna być bardzo duża, najlepiej jeśli będzie to kilka hektarów. Nabycie tak dużej ilości terenu to potężna inwestycja, która często przerasta możliwości inwestora, dlatego też dużo częściej się grunt po prostu wydzierżawia. Sama umowa dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaiczną jest raczej korzystna dla obydwu stron. Dzierżawca ma dzięki temu zapewnione stałe źródło dochodu na długie lata, natomiast inwestor nie musi na wiele lat mrozić kapitału, za to zarabia na bieżąco poprzez produkcję prądu. Umowa jest zazwyczaj korzystna dla właściciela gruntu, ponieważ nie wymaga od niego zbyt dużego wkładu poza tym, że nie będzie się na danym gruncie rządził przez okres umowy. Po tym czasie grunt wraca do właściciela i może z nim robić co tylko chce, najczęściej jednak właściciel dalej chce podpisywać kolejne umowy na dzierżawę gruntu pod elektrownie słoneczne.

Korzyści są o tyle duże, że wynagrodzenie za dzierżawę jest bardzo wysokie i rośnie w miarę zwiększających się kosztów produkcji prądu. Gdy tylko prąd na rynku jest droższy, co ma miejsce praktycznie przez cały czas, to prawdopodobnie wynagrodzenie za dzierżawę będzie rosło proporcjonalnie do tej ceny, przynajmniej tak można zakładać podczas negocjacji umów.