Lina sizalowa na drapak dla kota

 

Agawa sizalowa to roślina rosnąca w warunkach tropikalnych. Na świecie największe jej uprawy można znaleźć w Brazylii, z której pochodzi ponad połowa światowej produkcji sizalu. Jest to włókno naturalne, twarde, odznaczające się wysoką wytrzymałością, dzięki czemu ma wiele zastosowań w przemyśle, rolnictwie, żegludze czy dekoracji wnętrz.

Drapak z liny sizalowej

lina sizalowaRóżnej grubości liny z sizalu, zależnie od konkretnej techniki produkcji, trafiają do różnych zastosowań. Jednym z ciekawszych dla osób, które lubią majsterkować w domu, może być wykorzystanie liny sizalowej do wykonania drapaka dla kota. Dlaczego akurat z tego materiału? Ze względu na wspomnianą wytrzymałość sizalu oraz jego dużą odporność na ścieranie, co sprawia, że lina sizalowa jest idealna dla kocich pazurków. Do tego jest to materiał naturalny, ekologiczny, który nie wymaga farbowania, ponieważ cechuje go jasny, beżowy, delikatny kolor. Wpasowuje się on doskonale do różnych wnętrz. Samo wykonanie drapaka dla kota nie jest wcale trudne. Można go wykonać z drewna lub z rur PCV, co jest ciekawym pomysłem, dającym wiele możliwości, jeśli weźmiemy pod uwagę wykorzystanie różnych złączek i kolanek. Dzięki nim można uzyskać np. drapak w kształcie kaktusa. Gotową bazę owija się sizalową linką, którą należy od czasu do czasu przykleić, na przykład z pomocą gorącego kleju. Praca nad takim drapakiem nie zajmie więcej niż kilka godzin, a efekt może łatwo przerosnąć nasze oczekiwania.

Tak wykonany drapak, owinięty sizalową liną, jest o wiele tańszy niż gotowy drapak ze sklepu. Mamy też możliwość stworzenia czegoś w zróżnicowanych rozmiarach i kształtach. Do tego dla wielu właścicieli ważne jest i to, że sizal to bezpieczny, ekologiczny materiał, a dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się dla kotów.