O kortyzolu słów kilka

Regularne badania diagnostyczne są standardową metodą profilaktyki zdrowotnej naszego organizmu. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że badania te potrafią nam uratować zdrowie i życie, ponieważ nie wszystkie dolegliwości dają od razu jasne objawy. Na szczęście jesteśmy w stanie wykonywać badania regularnie i mieć pewność co do naszego zdrowia.

Jak zbadać poziom kortyzolu w naszym organizmie?

kortyzol co to za badanieJednym z badań, które warto jest wykonywać regularnie jest oznaczenie poziomu kortyzolu z krwi lub śliny. Jeśli chodzi o kortyzol co to za badanie możemy dowiedzieć się ze strony internetowej najbliższego laboratorium. Sam kortyzol jest hormonem, który wydzielany jest w zwiększonej ilości pod wpływem stresu. Okazuje się jednak, ze zbyt długi stres może powodować nadmierne jego wydzielanie, co negatywnie odbija się na naszym organizmie. Może objawiać się to podwyższonym poziomem cukru we krwi, nadciśnieniem tętniczym, spadkiem nastroju, bezsennością, a także szybkim przybieraniem na wadze. Samo badanie trwa krótko, ponieważ wykonywane jest zazwyczaj z krwi. Należy odpowiednio przygotować się do badania, poprzez udanie się do laboratorium na czczo, a więc minimum osiem godzin po ostatnim posiłku. Najlepiej jest więc rankiem. Wyniki otrzymujemy już tego samego dnia popołudniu, albo dnia następnego w godzinach porannych. Jeśli chodzi o badanie ze śliny to odzwierciedla ono profil dobowego rytmu wydzielania kortyzolu w naszym organizmie.

Wykonuje się je tylko w określonych wskazaniach poprzez pobranie minimum pięciu próbek śliny o określonych godzinach. Sam kortyzol charakteryzuje się rytmicznym wydzielaniem, ponieważ jego najwyższe stężenie notowane jest o poranku, po przebudzeniu, a najniższe w spoczynku, podczas snu, czyli około północy.