Odpowiednie nici do przemysłowych zastosowań

Nić krawiecka, nić szwalnicza jest wyrobem włókienniczym o strukturze walcowatej, ciągłej. Powstaje etapowo przez skręcenie stosunkowo krótkich włókien lub drobnych włókien ciągłych w procesie przędzenia w półprodukt: przędzę, która następnie skręcana jest w nić.

Przemysłowe procesy szwalne

nici przemysłoweOdpowiednie dobranie nici szwalniczych i przemysłowych sprawia, że praca z ich wykorzystaniem jest bardziej wydajna. Przędzenie może być wykonywane chałupniczo (ręcznie) lub przemysłowo w przędzalni (mechanicznie). Uważa się, że znaczna większość produkowanych nici krawieckich ma zastosowanie przemysłowe. Prawidłowe parametry nici przemysłowe osiągają między innymi przez ich szwalność, dlatego gwarantują, że nie dojdzie do zerwania i przepuszczenia ściegu bądź zablokowania maszyny. Wysokiej jakości nici przemysłowe cechują się przede wszystkim dobrą wytrzymałością na zrywanie, rozciąganie i tarcie. Dodatkowo mają one gładką powierzchnię, która umożliwia im bezproblemowe przechodzenie przez maszynę oraz tkaninę. Ponadto nici te wykazują wyjątkową odporność na zmiany temperatury, jakie mają miejsce podczas pracy maszyny, a do tego są one wytrzymałe na nagłe zmiany napięcia w trakcie szarpnięć. Istotną ich cechą jest także niepodatność na działanie środków chemicznych, które służą do prania i czyszczenia tkanin tapicerskich.

Podsumowując, nici przemysłowe przeznaczone są do wszystkich wyrobów szwalniczych. Do ich grona zalicza się poliestrowe nici rdzeniowe, poliamidowe nici klejone i woskowane plecionki poliestrowe. Stosowane są od odzieży codziennej – spodni czy bluzek, do wyspecjalizowanych wyrobów o wysokich wymaganiach, takich jak poduszki powietrzne czy szwy chirurgiczne. Specjalnie opracowane nici przemysłowe, pozwalają zoptymalizować proces szycia i poprawiają jakość gotowych produktów.