Pasy do zabezpieczania ładunku

Problemy z fabrycznymi pasami transportowymi w samochodach dostawczych zna każdy kierowca pracujący na spedycji. Nieraz zdarza się iż owe pasy zawodzą, gdyż nie są dostosowane do ładunku jaki mają przewozić, a najczęściej okazuje się iż pasy uniwersalne nie nadają się praktycznie do żadnego zastosowania o większych wymaganiach.

Rodzaje pasów transportowych do samochodu dostawczego

pasy ściągające transportowe z atestemPrawidłowe dopasowanie pasów do ładunku przewożonego w samochodach w znaczny sposób ułatwia transport, oraz zabezpiecza sam ładunek przed możliwością zniszczenia w trakcie jazdy. Pasy ściągające transportowe z atestem są najczęściej wykorzystywane do przewozu ładunku spożywczego, który nie jest zwykle nadmiernie ciężki, aczkolwiek wymaga znacznie dokładniejszego zabezpieczenia niż choćby materiały budowlane. Takie pasy są dość elastyczne, i nie opinają ładunku mocno w sposób który mógłby doprowadzić do jego uszkodzenia. Pozwalają natomiast na ograniczony ruch ładunku, choć nie w sposób który mógłby spowodować zaburzenie równowagi pojazdu. Pasy sztywne, natomiast, przydają się podczas transportu materiałów budowlanych, niestabilnych, lub też ładunku gabarytowego. Całkowicie unieruchamiają bowiem owy ładunek, i nie pozwalają na jego poruszanie się podczas jazdy. Z racji iż opinają one ciasno ładunek, nie nadają się za bardzo do zabezpieczania delikatnego towaru, więc rzadko używane są w transporcie spożywczym.

Niektóre pasy mogą posiadać również możliwość napięcia, zwłaszcza jeśli są elastyczne, a materiał który jest przewożony wymaga unieruchomienia. W ten sposób mogą być usztywnione i zabezpieczać towar który normalnie nie byłby dobrze unieruchomiony elastycznym pasem. Usztywnienie można wykonać błyskawicznie, tylko poprzez przeciągnięcie odcinka pasa przez ogranicznik, który pozwala na napięcie i usztywnienie taśmy.