Pionowe, wiercone ujęcie wód podziemnych

Kilkadziesiąt lat temu studnie były bardzo popularne, co wynikało z faktu, że budynki nie miały przyłącza wodociągowego. W związku z tym ludzie musieli czerpać wodę ze studni, a co więcej – robili to ręcznie kilka razy dziennie. Wcale nie było to takie łatwe zadanie.

Wykorzystanie studni głębinowej z pompą

wiercenie studni - małopolskaTeraz większość domów ma już przyłącze wody, ale okazało się, że studnie znowu cieszą się popularnością. Są to pionowe ujęcia wód podziemnych, do których można się dostać poprzez wiercenie lub kopanie. Otwór sięga oczywiście do poziomu wodonośnego, skąd właśnie pobierana jest woda studzienna. Pobieranie wody możliwe jest dzięki kołowrotowi – rozwiązanie stosowane w przypadku studni kopanych, ale nie tylko. Są też wygodniejsze rozwiązania, a mianowicie pompy głębinowe, które umieszczane są na dnie. Takie wiercenie studni – małopolska to usługa, z której na pewno warto skorzystać. Studnia będzie zapewniać wodę w gospodarstwie domowym. Jest to woda, która nadaje się nie tylko do sprzątania, prania, mycia, ale również do picia. Wykorzystanie wody zależy tak naprawdę od potrzeb i naszej wyobraźni. Ważne jest też to, by spełnione zostały odpowiednie wymogi techniczne. Dzięki studni możliwe jest czerpanie wody z warstw wodonośnych. Warto wspomnieć, że pomiędzy nimi a powierzchnią gruntu znajdują się bardzo często warstwy nieprzepuszczalne. Oznacza to, że woda, która pochodzi ze studni głębinowej jest znacznie mniej narażona na jakiekolwiek zanieczyszczenia w porównaniu np. ze studniami kopanymi.

Odwiert studni głębinowej ma zazwyczaj średnicę 220 mm i wykorzystuje się go pod stalową rurę osłonową. Kolumna odwiertu zostaje zabudowana atestowanymi rurami PCV. Między filtrami a ścianami odwiertu powstaje przestrzeń pierścieniowa. Warto zdecydować się na taką inwestycję.