Skuteczne ogrzewanie nagrzewnicą

System centralnego ogrzewania nie zawsze i nie wszędzie sprawdzi się równie dobrze. Poszukując alternatywnych źródeł ogrzewania warto rozważyć zastosowanie nagrzewnic, które sprawdzą się zarówno w niewielkich pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w dużych przestrzeniach przemysłowych czy obiektach użytku publicznego.

Zastosowanie i rodzaje nagrzewnic

nagrzewnicaNiektóre obiekty są problematyczne jeśli chodzi o ich ogrzanie. System centralnego ogrzewania może okazać się niewystarczający lub nieopłacalny. Wtedy należy szukać innych metod na zapewnienie w pomieszczeniu oczekiwanego komfortu cieplnego. Jedną ze skutecznych metod ogrzewania różnych przestrzeni jest nagrzewnica. Jest to urządzenie, które pobiera powietrze (najczęściej z zewnątrz), ogrzewa je w wymienniku ciepła, a następnie już ogrzane nawiewa do pomieszczenia. Ten sposób sprawdzi się zarówno w dużych, jak i niewielkich pomieszczeniach. Nagrzewnica może być urządzeniem wolnostojącym lub wiszącym na ścianie lub pod sufitem. Może równie dobrze być to urządzenie przenośne, które ustawimy wszędzie tam, gdzie akurat będzie potrzebne. Przy wyborze nagrzewnicy powietrza istotne są dwa elementy: moc urządzenia, którą należy dopasować do przestrzeni, w której będzie pracować, oraz sposób zasilania. Nagrzewnice mogą być zasilane elektrycznie, gazowo, olejowo, ale wyróżniamy także nagrzewnice na paliwa stałe, modele wodne i wodno-parowe. Dwa ostatnie typy nagrzewnic współpracują z kotłami, ponieważ potrzebują zewnętrznego źródła ciepła. Modele gazowe i olejowe są niezależne, potrzebują do pracy stosownego paliwa. W przypadku modeli gazowych może to być gaz ziemny lub propan-butan, modele olejowe wykorzystują olej opałowy.

Najczystszymi urządzeniami tego typu są modele zasilane elektrycznie. Do swojej pracy nie zużywają tlenu, dzięki czemu mogą pracować nawet w pomieszczeniach bez dostatecznej wentylacji. Nie wydzielają spalin, są bezpieczne w użytkowaniu nawet na niewielkiej przestrzeni. Najczęściej wykorzystywane są w mieszkaniach, biurach i warsztatach.