Sposoby na poprawę komfortu pracy

Praca w zakładach produkcyjnych, w których występuje duże natężenie hałasu lub temperatury nie należy do przyjemnych, co nie oznacza, że należy pogodzić się z takim stanem rzeczy. Rolą każdego pracodawcy, który zatrudnia osób do pracy w trudnych warunkach, jest zapewnienie pracownikom maksymalnego komfortu.

Jak poprawić warunki pracy w fabryce?

płyta gumowaJednym z najbardziej uciążliwych zjawisk w zakładach produkcyjnych, spawalniach czy hutach jest duży hałas, wydawany przez maszyny. Prawo pracy jednoznacznie określa hałas jako czynnik szkodliwy i kieruje na pracodawcę odpowiedzialność za zminimalizowanie skutków przebywania w miejscach o dużym natężeniu dźwięku. Jednym z pomysłów, jak zmniejszyć natężenie hałasu jest kupno specjalnych podkładek, które stabilizują maszyny i zmniejszają wytwarzany przez nie dźwięk. Do najpopularniejszych typów nakładek pod ciężkie maszyny należy płyta gumowa która dodatkowo zapobiega przesunięciom maszyn oraz chroni pracowników przed poślizgnięciem się na posadzce. Kolejny pomysł na walkę z dużym hałasem w pracy są specjalne dźwiękoszczelne nauszniki. W pewnym stopniu utrudniają one jednak komunikacje między pracownikami, dlatego stosuje się raczej te narzędzia, które tłumią hałas, a nie całkowicie go wygłuszają. Kolejny trudny czynnik pracy w fabryce to wysokie temperatury, związane z dużą liczbą pracujących maszyn oraz budową hal przemysłowych, które bardzo łatwo nagrzewają się od słońca.

Aby z tym walczyć, pracodawca musi dostarczać pracownikom świeżą wodę w czasie upałów, zapewnić odpowiednia ilość przerw, oraz rozstawić wentylatory lub klimatyzacje, chociaż ich montaż lub rozstawienie nie zawsze jest możliwe ze względu na specyfikę pracy w zakładzie produkcyjnym. Pracownik w razie temperatury znacznie przekraczającej dopuszczalne normy może być zwolniony do domu.