Szambo a przydomowa oczyszczalnia ścieków

 

Budując dom stajemy w obliczu wielu pytań, podejmujemy wiele kluczowych decyzji, które w przyszłości będą miały realny wpływ na koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Pamiętajmy, że już na wstępie warto postarać się o późniejsze oszczędności i zainwestować w rozwiązania, które będą nam towarzyszyć przez lata, nie obciążając naszego portfela.

Szambo – oszczędne i ekologiczne

ekologiczne szambo przydomoweJedną z kluczowych decyzji, jaką będziemy musieli podjąć, jest ta dotycząca sposobu odprowadzania ścieków z domu. Tutaj metod jest kilka, a każda ma swoje wady i zalety. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie podłączenie się do kanalizacji miejskiej. Jednak nie wszędzie jest to możliwe. Tam, gdzie nie mamy takiej możliwości pozostaje nam zagospodarowanie ścieków na własny rachunek i tutaj mamy dwa wyjścia. Zdecydowanie tańsze inwestycyjnie rozwiązanie to budowa tradycyjnego szamba, czyli szczelnego zbiornika, gdzie odprowadzane i przetrzymywane będą wszystkie nieczystości z domu. Rozwiązanie może i tańsze na początku, jednak z czasem będzie generowało duże koszty. Konieczność regularnego, comiesięcznego opróżniania zbiornika to całkiem znaczące kwoty w budżecie. Można ich uniknąć budując ekologiczne szambo przydomowe, czyli tzw. przydomową oczyszczalnię ścieków. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy dysponują nieco większym budżetem inwestycyjnym na początek, ponieważ budowa takiej instalacji nie jest tania. Inwestycja ta zwraca się jednak już po kilku latach, ponieważ ekologiczne szambo przydomowe jest niemal bezobsługowe, a opróżnia się je niezwykle rzadko, bo średnio raz na rok, półtora. Trzeba również wspomnieć, że takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska, a rozsączane po działce, oczyszczone wcześniej ścieki nie stanowią żadnego zagrożenia.

Na budowę własnej oczyszczalni ścieków nie jest potrzebne specjalne pozwolenie, wystarczy ją zgłosić w miejscowym urzędzie i jeśli nie dostaniemy decyzji o sprzeciwie, można rozpocząć budowę już po 21 dniach, o ile plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego nie mówi inaczej. Same prace warto prowadzić w okresie od wiosny do późnego lata, kiedy panują przyjazne warunki atmosferyczne, umożliwiające prowadzenie wykopów.