Szerokie taśmy rzepowe

Taśmy rzepowe wykorzystywane są głównie w krawieckie czy w przemyśle obuwniczym. Poza tym, mają szekowie zastosowanie w sporcie, przemyśle meblarskim czy nawet w medycynie. Ten znany od lat czterdziestych wynalazek zrewolucjonizował nasze życie codzienne.

Wykorzystanie rzepów pasmanteryjnych

szerokie rzepy pasmanteryjneNazwa rzep to potoczna nazwa taśm pasmanteryjnych, które są wzorowane na pewnej roślinie – łopianie. Łopian należy do rodziny astrowatych i znany jest ze swoich niezwykłych właściwości – jego owoce potrafią przyczepiać się do różnych powierzchni. Robią to przez posiadanie specjalnych haczyków, przez co trudno odczepić je od, przykładowo, sierści naszego psa. Na podstawie obserwacji tej rośliny powstały tak zwane rzepy – dwa kawałki materiału, które mogą łączyć się ze sobą na podobnej zasadzie, co owoce łopianu. Jedna taśma pokryta jest haczykami, druga natomiast tkaniną, co umożliwia szybkie i trwałe połączenie, wykorzystywane w wielu dziedzinach. Kiedy myślimy o rzepach, pierwszym, co przychodzi na myśl, są buty – szczególnie te dziecięce. Jest to duże ułatwienie dla dzieci, które nie potrafią jeszcze wiązać sznurówek. Zakładanie butów na rzepy jest także dużo szybsze, dzięki czemu rodzic oszczędza trochę cennego czasu. Taśmy te można także zastosować do mocowania obuwia sportowego – szerokie rzepy pasmanteryjne sprawdza się idealnie w butach narciarskich czy rolkach. Świetnie utrzymują but na stopie oraz zapewniają stabilność, przy jednoczesnej swobodzie ruchów. Rzepy te mogą mieć różne kolory, co czyni je swego rodzaju ozdobą.

Taśmy rzepowe znane są już od dawna i nadal pozostają bardzo popularne. Są idealnym rozwiązaniem przy wybieraniu obuwia dziecięcego – znacząco ułatwiają ubieranie butów, zarówno dorosłym, jak i samym dzieciom. Rzepy to także dobre rozwiązanie dla wszystkich miłośników sportów takich jak narciarstwo, mocują one ochraniacze oraz obuwie sportowe.