Chociaż ciepła woda w domu nie jest w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym, nie zawsze korzystanie z niej jest wystarczająco komfortowe. Aby takie było, warto zastanowić się nad sposobem jej podgrzewania. Jednymi z urządzeń mających za zadanie przygotowanie ciepłej wody użytkowej w domu są podgrzewacze do wody zasilane energią elektryczną. Jak pracuje takie urządzenie i jaki model wybrać do użytku w gospodarstwie domowym?
Podgrzewacz przepływowy czy pojemnościowy?
Kiedy użytkowanie ciepłej wody w domu jest komfortowe? Przede wszystkim wtedy, kiedy dysponujemy wystarczająco dużą jej ilością. Sytuacje, w których w trakcie kąpieli nieoczekiwanie zaczyna lecieć zimna woda nie należą do przyjemnych, wręcz przeciwnie, bywają przyczyną dużej irytacji. Dlatego warto zastanowić się dobrze nad sposobem ogrzewania wody i dopasować odpowiednie urządzenia do naszych potrzeb. Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim jego wydajność, którą dobieramy do ilości członków rodziny oraz do ich przyzwyczajeń. Dostępne mamy dwa rodzaje urządzeń: podgrzewacz wody pojemnościowy oraz przepływowy. Ten pierwszy posiada wybranej wielkości zbiornik, w którym ogrzewana i magazynowana jest woda. Jej wychłodzeniu zapobiega termostat. Zbiornik ten powinien być również dobrze ocieplony (otulony odpowiednia warstwą izolatora, np. pianki poliuretanowej czy wełny mineralnej). Podgrzewacz wody pojemnościowy musi być koniecznie dopasowany wielkością do naszych potrzeb. Najczęściej używanymi zbiornikami są te o pojemności od 120 do 200 litrów, które powinny bez problemu zaspokoić potrzeby 4 osobowej rodziny. Inaczej działa podgrzewacz przepływowy. Nie magazynuje on wody, a ogrzewa ją na bieżąco, w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą. Mamy wtedy gwarancję, że ciepłej wody nigdy nie zabraknie i nie będziemy musieli czekać na nagrzanie kolejnej jej porcji. Wadą tego rozwiązania może być wychładzanie się wody w rurach, a zatem konieczność odczekania chwili, zanim ciepła woda dopłynie z urządzenia.
Jeśli decydujemy się na model przepływowy, należy odpowiednio dopasować jego moc do naszych potrzeb. Inna moc będzie potrzebna do obsługi umywalki, inna pod prysznicem, a jeszcze inna w wannie. Model pojemnościowy natomiast, oprócz żądanej pojemności, powinien mieć zabezpieczenie przed korozją w postaci aluminiowej lub magnezowej anody, która przedłuża żywotność urządzenia.