Warstwa dolna i górna nawierzchni poliuretanowej

Nawierzchnie boisk najczęściej wykonywane są z poliuretanu. Jest to nowoczesne tworzywo sztuczne, które sprawdza się w budownictwie już od kilku lat. Okazało się, że tworzywo te można też z powodzeniem wykorzystywać w budowie boisk, aren, hali, bieżni, placów zabaw i nie tylko.

Poliuretan z drobną frakcją granulatu EPDM

solidne nawierzchnie sportoweNajczęściej wykonuje się nawierzchnie typu natryskowego. Są to nawierzchnie dwuwarstwowe. Takie nawierzchnie nazywane są również poliuretanowo-gumowymi (jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są zarówno w poliuretanu jak i gumy). Ten typ nawierzchni składa się dokładnie z dwóch warstw. Warstwy te dzieli się na górną oraz dolną. Warstwa dolna ma najczęściej od 8 do 12,5 mm. Jest to warstwa elastyczna, która powstaje z czarnego granulatu gumowego. Takie solidne nawierzchnie sportowe nie powstają jednak tylko z gumy. Dolna warstwa połączona jest specjalnym lepiszczem poliuretanowym. Warstwę tę wykonuje się od razu na placu budowy. Wykorzystuje się tu technologię bezspoinowego maszynowego montażu. Kolejną warstwą jest warstwa górna. Grubość tej warstwy wynosi około 2 mm. To już jest warstwa elastyczna i użytkowa. Metoda układania tej warstwy jest też inna. Wykorzystuje się tutaj wysokociśnieniowy natrysk. System poliuretanowy uzupełniony jest tu o drobną frakcję granulatu EPDM. Wiadomo, że grubość górnej warstwy elastycznej uzależniona jest od wielu czynników. Przede wszystkim zależy to od tego, jakie właściwości użytkowe chce się uzyskać.

Grubość tej warstwy dostosowywana jest więc do życzeń klienta. Obecnie jest to jedno z najlepszych rozwiązań w zakresie nawierzchni poliuretanowych. Tego typu nawierzchnie układa się na obiektach o dużej intensywności eksploatacji. Zaletą tej nawierzchni jest też to, że jest ona odporna na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne.