Wodoodporna kamera do badań

 

Prace na wykopaliskach szły całkiem sprawnie. Nie było potrzeby nawet używania ciężkiego sprzętu, bo prawie cały badany kompleks był stosunkowo płytko pod ziemią, i dość łatwo było się do niego dostać przy odrobinie pracy. Niestety, cała praca musiała zostać wstrzymana gdy okazało się, że większość pomieszczeń jest zalana.

Profesjonalny endoskop do badań

wodoodporny endoskop technicznyMieliśmy możliwość wypompowania wody z całego badanego terenu, aczkolwiek nie było pewności że całość nie zawali się po takim potraktowaniu. Również nurkowanie w takich warunkach całkowicie nie wchodziło w grę, ze względów bezpieczeństwa. Sprowadziliśmy więc z instytutu wodoodporny endoskop techniczny, używany często podczas badań na wykopaliskach trudno dostępnych. Było to urządzenie świetnie nadające się do przejrzenia stanu zalanych ruin. Kabel kamery sięgał na ponad trzydzieści metrów, i można nim było bez przeszkód sterować i obracać w dowolnie wybraną stronę. Miał zamontowaną standardowo latarkę o dużej mocy oraz lampę ultrafioletową, które bez przeszkód oświetlały ciemne pomieszczenia, a kamera wysokiej jakości przesyłała wyraźny i ostry obraz. To ostatnie było szczególnie ważne, gdyż mogliśmy jasno ocenić stan kompleksu i jego wytrzymałość, dzięki czemu mogliśmy ocenić dość szybko, czy nadaje się do odpompowania wody. Endoskop był raczej dużych rozmiarów, miał własne zasilanie, więc nie było potrzeby stałego podłączania go do prądu, a mógł spokojnie działać przez około cztery godziny, wystarczająco by skontrolować dużą część ruin.

Najbardziej wygodną jego cechą była jednak możliwość podłączenia go do laptopa przez kabel usb. Dzięki temu, po zainstalowaniu oprogramowania, mogliśmy oglądać wyświetlany obraz dokładniej i wyraźniej niż na monitorze samego urządzenia.