Wykonywanie badań geotechnicznych

Wykonywanie badań geotechnicznych jest bardzo ważne, jeśli w projekcie naszego domu uwzględnione zostało podpiwniczenie. W takim przypadku geotechnik musi określić poziom wody gruntowej oraz ocenić wahania tego poziomu. Po wykonaniu tych zabiegów zobligowany jest do wydania opinii o stanie wód gruntowych naszej działki.

Odwierty geotechniczne przed budową domu

odwiert geotechnicznyJeśli chcemy, żeby nasz dom miał piwnicę stan naszej działki lepiej sprawdzić przed jej zakupem. W tym celu najlepiej wykonać odwiert geotechniczny. Jeśli w wyniku badań okaże się, że woda gruntowa jest wysoko budowa domu z podpiwniczeniem byłaby trudna i kosztowna. W takim wypadku lepiej pomyśleć o domu bez podpiwniczenia. Natomiast jeśli przez nieprzepuszczalne podłoże, na naszej działce często znajduje się woda warto pomyśleć o wykonaniu operacji odwadniania. W celu zbadania warunków wodno – gruntowych należy zwrócić się do specjalisty z zakresu geotechniki, który wykona kilka odwiertów dzięki którym określi warstwy gruntu oraz poziom wód gruntowych. Poziomy wód gruntowych nie są stałe i mogą się zmieniać w zależności od pory roku. Najniższy poziom osiąga w okresie letnim, najwyższy zaś w okresie wiosennym. Badania geotechniczne są bardzo miarodajne ponieważ technik przybyły na miejsce wie gdzie takie odwierty wykonać. W przypadku działek o większej powierzchni i braku zdecydowania gdzie będzie stał budynek odwiertów trzeba wykonać więcej. Warto w takie badania zainwestować, ponieważ pomogą w podjęciu decyzji o przyszłej lokalizacji domu. Im więcej odwiertów technik wykona tym badania i wyniki będą dokładniejsze. Zaleca się wykonanie przynajmniej trzech odwiertów.

Wybierając okolicę w której miałby stanąć w przyszłości dom warto rozejrzeć się czy na terenach sąsiadujących nie ma jakiś stawów, a także przyjrzeć się czy nie rosną jakieś rośliny, które lubią podmokłe tereny. Brak informacji o terenie na którym chcemy zbudować budynek np budynek z piwnicą może skutkować nieprzyjemnościami w trakcie budowy oraz zwiększeniem kosztów.