Wyposażenie piekarni – noże, piece

 

W ostatnim tygodniu, a dokładnie w zeszły czwartek wybraliśmy się całą klasą na wycieczkę do piekarni. Podczas niej mieliśmy zwiedzić najstarszą piekarnię w mieście. Co ciekawe istnieje i działa z powodzeniem do dziś. Jak się dowiedzieliśmy na miejscu, została ona założona już w dziewiętnastym wieku, a więc można śmiało powiedzieć, że ma ponad sto lat.

Czym jest nóż piekarniczy?

noże piekarniczeNa samym wstępie, jeszcze przed wejściem do środka, osoba pracująca tam opowiedziała nam szczegółową i jak się okazało fascynującą historię tego miejsca. Następnie oprowadził nas po wszystkich pomieszczeniach, gdzie na różnych etapach wykonywane są wypieki. Dzięki temu mieliśmy niepowtarzalną okazję przekonać się jak wyglądają prawdziwe piece do pieczenia, nie tylko chleba, ale również innych wyrobów. Ponadto wytłumaczono nam czym jest garownia, czym się różni od zwykłego pieca oraz dlaczego jest niezbędna. Następnie pokazano nam wszystkie elementy z jakich składają się te maszyny, między innymi jak wyglądają noże piekarnicze, noże taśmowe oraz noże do krajalnic chleba. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że jest aż tyle odmian noży w piekarni. Powiedziano nam również, że bardzo ważne jest wybieranie tych elementów jak najwyższej jakości, które umożliwiają precyzyjne, w pełni automatyczne krojenie bochenków chleba na równe kromki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ codziennie musi pokroić wiele bochenków.

Po tej wycieczce doceniłam pracę wszystkich piekarzy. Od teraz udając się do sklepu i kupując chleb, zwracam szczególną uwagę na to jak pieczywo jest wypieczone oraz ukrojone. Zresztą cała moja klasa przyznała mi rację, że wizyta w piekarni była ciekawym doświadczeniem, ponieważ rzadko na co dzień mamy okazję dowiedzieć się na tak wyspecjalizowane tematy jak noże taśmowe czy piekarnicze.