Zadbany trawnik w ogrodzie

Jeżeli mieszkamy w domku, poza dużym miastem, to każdego dnia możemy podziwiać łono natury i cieszyć się chwilami spędzonymi z rodziną w ogrodzie. Aby było to miejsce, w którym będziemy się dobrze czuć, musi być zadbane. Równo przystrzyżony trawnik jest wizytówką wokół domu.

Jak zabezpieczyć obrzeża trawnika?

obrzeże trawnikoweRoślinność w naszym ogrodzie wymaga systematycznej pielęgnacji, bo niechciane chwasty szybko wyrastają jak grzyby po deszczu. Dobry gatunkowo trawnik, musi być przynajmniej raz w tygodniu koszony, a raz na pół roku także nawożony, aby trawa mogła rosnąć równomiernie. Zazwyczaj przy wjeździe do domu, mamy wyłożoną kostkę brukową, która odgradza obrzeże trawnikowe od betonu. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ uniemożliwia powstawanie błota i mało estetycznych kolein po wjeżdżających samochodach. Warto, aby w momencie projektowania przestrzennego, pomyśleć o zabezpieczeniu obrzeży kończącej się trawy, ponieważ zabezpieczy to ją przed niekontrolowanym rozrostem. Zabezpieczyć go można niewidocznymi obrzeżami wykonanymi z ekologicznych materiałów, które wbija się do miękkiego podłoża trawy specjalnymi kotwami. W momencie kiedy trawa wyrośnie, zlewają się z podłożem i wydzielają granicę pomiędzy trawnikiem, a kostką brukową. Są to elastyczne elementy, dlatego można je swobodnie kształtować i dostosować do naszego ogrodu. Takie obrzeża są alternatywą dla betonowych krawężników, drewnianych płotków, które zajmują znacznie dużo więcej miejsc i są widoczne.

Najlepsze obrzeża są wykonane z naturalnych, biodegradowalnych elementów, które nie zaszkodzą, ani nie wejdą w żadną szkodliwą reakcję z roślinnością oraz ziemią. Kupić je można w sklepach gospodarczych, albo z wyposażeniem do ogrodu. Najtańsze dostaniemy je w cenie dziesięciu złotych za metr.