Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

Od stycznia bieżącego roku zmieniło się w Polsce prawo mówiące o zatrudnianiu cudzoziemców. Prawo to ułatwiło osobom z innych krajów przyjeżdżać do Polski w celach zarobkowych. Od tego momentu polskie agencje pracy czy urzędy bardzo często odwiedzane są przez liczne grupy osób z zagranicy, którzy szukają pracy w naszym kraju.

Pracownicy z Europy Wschodniej

pracownicy z ukrainyZwiększająca się liczba Polaków wyjeżdżających do pracy do krajów Europy Zachodniej doprowadziła do tego, że w naszym kraju zaczyna brakować rąk do pracy. Jeszcze nie tak dawno bo zaledwie kilkanaście lat temu Polacy mieli problem ze znalezieniem pracy w Polsce. Od tego momentu zaczęli wyjeżdżać za granicę i obecnie sytuacja wygląda tak, że pracodawcy muszą posiłkować się rozwiązaniami opartymi o zatrudnianie obcokrajowców. Pracownicy z Ukrainy, Białorusi czy Rumunii niekiedy posiadają bardzo dobre kwalifikacje oraz doświadczenie z różnych dziedzin. Głównymi miejscami pracy, do których trafiają obcokrajowcy są place budowy oraz różnorakie fabryki i przedsiębiorstwa produkcyjne. Obecnie zatrudnianie pracowników z Ukrainy jest dużo łatwiejsze niż miało to miejsce kilka lat temu. Na dzień dzisiejszy ich przyjazd możliwy jest dzięki specjalnym oświadczeniom wystawianym przez pracodawcę. O wszelkie niezbędne szczegóły z tym związane zawsze możemy zapytać w różnych agencjach pracy oraz przede wszystkim w wojewódzkich oraz powiatowych Urzędach Pracy.

We wspomnianym urzędzie pracownicy udzielą nam niezbędnych informacji oraz dadzą wskazówki jak powinniśmy postępować jeśli chcemy zatrudnić osobę z poza naszego kraju. Wbrew pozorom załatwianie wszelkich formalności z tym związanych nie jest aż tak bardzo skomplikowane jak mogłoby się nam wydawać a dzięki temu nasza firma może zyskać nowe ręce do pracy.